Etusivu » Arkistot 6.6.2019

UNITED BANKERS OYJ:n OMIEN OSAKKEIDEN HANKINTA 06.06.2019

United Bankers Oyj ILMOITUS

06.06.2019 klo 18:30

UNITED BANKERS OYJ:n OMIEN OSAKKEIDEN HANKINTA 06.06.2019

Päivämäärä 06.06.2019
Pörssikauppa Osto
Osakelaji UNIAV
Osakemäärä 206 kpl
Keskihinta/osake 8,1500 EUR
Ylin hinta/osake 8,1500 EUR
Alin hinta/osake 8,1500 EUR
Kokonaishinta 1 678,90 EUR

Yhtiön hallussa olevat omat osakkeet 06.06.2019:

UNIAV 21 504 kpl

United Bankers Oyj:n puolesta

Skandinaviska Enskilda Banken AB (Publ)

Antti Salakka Mikko Virtanen

Lisätietoja antaa:
Patrick Anderson, toimitusjohtaja, United Bankers Oyj
Sähköposti: patrick.anderson@unitedbankers.fi
Puhelin: 0400 244 544,09 25 380 236
www.unitedbankers.fi

Liite

UB SBB 06062019.xlsx

Ovaro Kiinteistösijoitus Oyj: OMIEN OSAKKEIDEN HANKINTA 6.6.2019

Ovaro Kiinteistösijoitus OyjPörssitiedote6.6.2019
Ovaro Kiinteistösijoitus Oyj: OMIEN OSAKKEIDEN HANKINTA 6.6.2019
NASDAQ OMX Helsinki
Päivämäärä6.6.2019
PörssikauppaOsto
OsakelajiOVARO
Osakemäärä3 328osaketta
Keskihinta/ osake4.3241EUR
Kokonaishinta14 390.60EUR
Yhtiön hallussa olevat omat osakkeet 6.6.2019
tehtyjen kauppojen jälkeen: 103 794 kpl.
Ovaro Kiinteistösijoitus Oyj:n puolesta
Nordea Bank Oyj
Janne SarvikiviIlari Isomäki
Lisätietoja:
hallituksen puheenjohtaja Petri Roininen, p. 040 761 9669
toimitusjohtaja Kari Sainio, p. 0400 209 147
www.ovaro.fi

Liite

OVARO_6.6_trades

Nordea Bank Abp laskee liikkeeseen 47 uutta minifutuuria 07.06.2019, sarjat 2019: L6N FI, 2019: S6N FI.

Nordea Bank Abp laskee minifutuurit liikkeeseen osana warrantti- ja sertifikaattiohjelmaansa, joka muodostuu 18.12.2018 julkaistusta ohjelmaesitteestä ja mahdollisista täydentävistä ohjelmaesitteistä sekä minifutuurien lopullisista ehdoista. Minifutuurien kohde-etuutena ovat Cargotec, Elisa Oyj, Fortum Oyj, Nordea Bank Abp, Nokia Oyj, Orion Oyj B, Outokumpu Oyj, Wärtsilä Oyj.

LiikkeeseenlaskijaNordea Bank Abp
InstrumenttiMinifutuuri
Kohde-etuusCargotec, Elisa Oyj, Fortum Oyj, Nordea Bank Abp, Neste Oyj, Nokia Oyj, Orion Oyj B, Outotec Oyj, Outokumpu Oyj, Wärtsilä Oyj.
Minifutuurien kokonaismäärä150 000 – 500 000 per ISIN
Kaupankäyntierä1 minifutuuri
MarkkinatakaajaNordea Bank Abp

Lisätietoa instrumenteista on saatavissa: http://www.nasdaqomxnordic.com/

KaupankäyntitunnusMinifutuurin ISIN-koodiKohde-etuus
SHRTWRTNONF06FI4000382429Wärtsilä Oyj
SHRTWRTNONF07FI4000382437Wärtsilä Oyj
LONGWRTNONF06FI4000382445Wärtsilä Oyj
LONGWRTNONF07FI4000382452Wärtsilä Oyj
SHRTNDANONF06FI4000382460Nordea Bank Abp
SHRTNDANONF07FI4000382478Nordea Bank Abp
SHRTNDANONF08FI4000382486Nordea Bank Abp
SHRTNDANONF09FI4000382494Nordea Bank Abp
SHRTNDANONF10FI4000382502Nordea Bank Abp
LONGNDANONF06FI4000382510Nordea Bank Abp
LONGNDANONF07FI4000382528Nordea Bank Abp
LONGNDANONF08FI4000382536Nordea Bank Abp
LONGNDANONF09FI4000382544Nordea Bank Abp
LONGNDANONF10FI4000382551Nordea Bank Abp
LONGOUTNONF06FI4000382619Outokumpu Oyj
LONGOUTNONF07FI4000382627Outokumpu Oyj
LONGOUTNONF08FI4000382635Outokumpu Oyj
LONGOUTNONF09FI4000382643Outokumpu Oyj
SHRTFORNONF06FI4000382650Fortum Oyj
LONGFORNONF06FI4000382668Fortum Oyj
SHRTELINONF06FI4000382676Elisa Oyj
LONGELINONF06FI4000382684Elisa Oyj
SHRTNOKNONF06FI4000382692Nokia Oyj
SHRTNOKNONF07FI4000382700Nokia Oyj
SHRTNOKNONF08FI4000382718Nokia Oyj
LONGNOKNONF06FI4000382726Nokia Oyj
LONGNOKNONF07FI4000382734Nokia Oyj
LONGNOKNONF08FI4000382742Nokia Oyj
LONGNOKNONF09FI4000382759Nokia Oyj
LONGNOKNONF10FI4000382767Nokia Oyj
SHRTORNNONF06FI4000382775Orion Oyj B
SHRTORNNONF07FI4000382783Orion Oyj B
SHRTORNNONF08FI4000382791Orion Oyj B
SHRTORNNONF09FI4000382809Orion Oyj B
LONGORNNONF06FI4000382817Orion Oyj B
LONGORNNONF07FI4000382825Orion Oyj B
LONGORNNONF08FI4000382833Orion Oyj B
LONGORNNONF09FI4000382841Orion Oyj B
LONGORNNONF10FI4000382858Orion Oyj B
SHRTCGCNONF06FI4000382866Cargotec
SHRTCGCNONF07FI4000382874Cargotec
SHRTCGCNONF08FI4000382882Cargotec
SHRTCGCNONF09FI4000380894Cargotec
SHRTCGCNONF10FI4000380902Cargotec
LONGCGCNONF06FI4000380910Cargotec
LONGCGCNONF07FI4000380928Cargotec
LONGCGCNONF08FI4000380936Cargotec

Tukholmassa 07.06.2019

NORDEA BANK Abp

Per Wickman

Lisätietoja: Per Wickman puh. nro. +46 8 407 95 08

Liite

Mini futures exchange notice 2019-06-07

Panostaja Oyj:n puolivuosikatsaus 1.11.2018-30.4.2019

Panostaja Oyj Puolivuosikatsaus 6.6.2019 klo 10.00

Yrityskaupat jatkuivat KL-Varaosien irtaantumisella

1.2.2019-30.4.2019 (3 kk)

Liikevaihto kasvoi neljässä yhdeksästä sijoituskohteesta. Kokonaisuutena konsernin liikevaihto kasvoi 14 % ja oli 52,4 milj. euroa (45,9 milj. euroa).Liikevoitto parani kolmessa yhdeksästä sijoituskohteesta ja koko konsernin liikevoitto parani 8 % vertailukaudesta ollen 2,1 milj. euroa (1,9 milj. euroa). Tulos/osake (laimentamaton) oli 0,2 senttiä (0,4 senttiä). Granon katsauskauden liikevaihto oli lähes viime vuoden tasolla. Liikevoitto oli 2,5 milj. euroa, eli 0,3 milj. euroa vertailukautta heikompi. Vertailukauden tulokseen sisältyy 0,4 milj. euroa käyttöomaisuuden myyntivoittoja.Katsauskauden jälkeen tehtiin sopimus KL-Varaosien myynnistä Oy Kaha Ab:lle.

1.11.2018-30.4.2019 (6 kk)

Liikevaihto kasvoi neljässä yhdeksästä sijoituskohteessa. Kokonaisuutena konsernin liikevaihto kasvoi 13 % ja oli 102,8 milj. euroa (90,8 milj. euroa). Liikevoitto parani viidessä yhdeksästä sijoituskohteessa, mutta koko konsernin liikevoitto heikkeni 3,7 milj. eurosta 2,4 milj. euroon.Tulos/osake (laimentamaton) oli 0,1 senttiä (51,3 senttiä).

Toimitusjohtaja Tapio Tommila: Tilikauden yrityskaupat jatkuivat KL-Varaosien irtaantumisella

Katsauskauden päättymisen jälkeen teimme sopimuksen KL-Parts Oy:n osakekannan enemmistön myynnistä Oy Kaha Ab:lle. Panostajan omistusosuus KL-Parts Oy:stä oli 75 prosenttia ja kaupassa Panostaja luopui omistuksestaan kokonaan. KL-Varaosat on ollut Panostajan omistuksessa vuodesta 2007 lähtien. Panostajan omistusaikana yhtiön toimintaa on laajennettu uusille maantieteellisille alueille, tuotu valikoimiin uusia premium-automerkkejä sekä panostettu voimakkaasti palvelukonseptin kehittämiseen. Panostajan omistusaikana yhtiön liikevaihto on lähes kolminkertaistunut ja omistaja-arvon kehitys on ollut hyvää. Nyt oli oikea aika luopua omistuksestamme ja siivittää yhtiö uuden omistajan myötä seuraavaan kasvuvaiheeseen. Panostaja-konserni tulee kirjaamaan kaupasta tilikauden kolmannelle neljännekselle arviolta noin 2,7 miljoonan euron myyntivoiton ennen veroja.

Katsauskaudella sijoituskohteiden yhteenlaskettu liikevaihto kasvoi pääasiassa viime tilikaudella hankittujen sijoituskohteiden vaikutuksesta 14 prosenttia ja liikevoitto parani hieman vertailukaudesta ollen 2,1 milj. euroa. Vaikka tilikauden toisen neljänneksen liikevaihto- ja kannattavuuskehitys olivat tilikauden alkua vahvempia, kehitys oli edelleen osin odotuksiamme heikompia. Carrotin osalta henkilöstömuutokset heijastuivat edelleen merkittävästi liikevaihdon kehitykseen. Yhtiössä johto vie nyt uudistuneen organisaation tuella eteenpäin toimenpiteitä käänteen varmistamiseksi. Henkilö- ja kilpailutilanteen muutokset painoivat katsauskaudella myös Selogin liikevaihtoa. Tilanteen johdosta yhtiössä on menossa aktiiviset panostukset oman myynnin kehittämiseen. Seuraamme liikevaihdon käänteen toteutumista tarkasti näissä yhtiöissä. CoreHW:n liiketoiminta kehittyi puolestaan katsauskaudella erittäin hyvin. Yritys sai päätökseen kaksi merkittävää asiakasprojektia, mikä kasvatti liikevaihtoa merkittävästi katsauskauteen verraten. Samalla yhtiön liikevoitto nousi selkeästi positiiviseksi.

Granossa toimet eri tuotealueiden mahdollisuuksien ja mittakaavaetujen hyödyntämiseksi ovat edenneet tulevasta toimitusjohtajavaihdoksesta huolimatta. Grano uudistaa nyt toimintamalliaan ja organisaatiorakennettaan liiketoiminnan kehityksen ja hallittavuuden vahvistamiseksi. Uudistamisen ytimessä on kahden liiketoimintayksikön perustaminen, joiden päätehtävänä on johtaa ja kehittää Granon liiketoimintaa entistä markkinalähtöisemmin ja vastata Granon tarjoamasta. Myös koko tuotanto keskitetään yhden yksikön vastattavaksi mittakaavaetujen paremmaksi saavuttamiseksi. Tämä toimintamallin uudistaminen on erittäin tärkeä askel yhtiön kannattavuuskehityksen ja kasvun tukemisessa.

Yrityskauppamarkkinan aktiivisuus on edelleen jatkunut katsauskaudella hyvällä tasolla ja uusien kohteiden tarjonta on ollut hyvää. Markkinat tarjoavat mahdollisuuksia sekä uusille hankinnoille että irtaantumisille.

Keskeiset luvut

M€Q2Q26 kk6 kk12 kk
2/19-
4/19
2/18-
4/18
11/18-
4/19
11/17-
4/18
11/17-
10/18
Liikevaihto, milj. euroa52,445,9102,890,8199,7
Liikevoitto, milj. euroa2,11,92,43,75,3
Tulos ennen veroja, milj. euroa1,61,61,52,72,7
Tilikauden tulos, milj. euroa1,11,10,428,227,1
Osakekohtainen tulos, laimentamaton, €0,000,000,000,510,46
Oma pääoma / osake, €0,961,060,961,061,02
Liiketoiminnan kassavirta, milj. euroa2,91,24,20,38,2
Liikevaihdon jakautuminen segmenteittäin
M€
Q2Q26 kk6 kk12 kk

Liikevaihto

2/19-
4/19
2/18-
4/18
11/18-
4/19
11/17-
4/18
11/17-
10/18
Grano34,534,866,768,8136,6
KL-Varaosat3,63,57,26,914,4
Selog1,62,43,44,39,4
Helakeskus2,12,24,04,18,2
Hygga1,21,32,42,75,4
Heatmasters0,81,11,62,24,8
CoreHW1,50,52,51,83,7
Carrot4,60,09,90,013,0
Oscar Software2,60,05,10,04,4
Muut0,00,00,00,00,0
Eliminoinnit-0,10,0-0,10,0-0,2
Konserni yhteensä52,445,9102,890,8199,7
Liikevoiton jakautuminen segmenteittäin
M€
Q2Q26 kk6 kk12 kk

Liikevoitto

2/19-
4/19
2/18-
4/18
11/18-
4/19
11/17-
4/18
11/17-
10/18
Grano2,52,92,24,08,4
KL-Varaosat0,20,30,30,51,2
Selog0,00,20,00,20,8
Helakeskus0,10,10,20,1-2,7
Hygga0,00,0-0,1-0,2-0,2
Heatmasters0,0-0,1-0,1-0,20,2
CoreHW0,2-0,5-0,1-0,5-0,6
Carrot-0,20,0-0,60,0-0,1
Oscar Software0,10,00,20,00,1
Muut-0,7-0,80,3-0,3-1,8
Konserni yhteensä2,11,92,43,75,3

Panostaja-konsernin liiketoiminta raportoidaan katsauskaudella kymmenessä segmentissä, jotka ovat Grano, Selog, Helakeskus, KL-Varaosat, Heatmasters, Hygga, CoreHW, Carrot, Oscar Software sekä Muut (emoyhtiö ja osakkuusyhtiöt).

Panostaja hankki tilikaudesta alussa merkittävän vähemmistöomistuksen korkealaatuisia ja ekologisia lastenvaatteita valmistavasta Gugguu Oy:stä sekä luopui omistusosuudestaan Ecosir Groupissa.

Muut-segmentissä raportoi emoyhtiön lisäksi katsauskaudelta kaksi osakkuusyhtiötä Gugguu Group Oy ja Spectra Yhtiöt Oy. Raportoitavien osakkuusyhtiöiden liiketoiminta on kehittynyt positiivisesti ja osakkuusyhtiöiden tulosvaikutus katsauskaudella oli 0,1 milj. euroa (vertailukaudella 0,2 milj. euroa sisältäen Ecosir Groupin tulosvaikutuksen), joka esitetään omalla rivillään konsernin tuloslaskelmassa liikevoiton alapuolella.

Näkymät tilikaudelle 2019

Yrityskauppamarkkinan aktiivisuus on jatkunut katsauskaudella hyvällä tasolla ja uusia kohteita on ollut hyvin tarjolla. Omistusjärjestelyjen ja kasvumahdollisuuksien hyödyntämisen tarve pk-yrityksissä säilyy ja oman aktiivisen toiminnan täydentäessä ulkoapäin tulevaa ostokohteiden tarjontaa markkinoilla on riittävästi yritysostomahdollisuuksia. Panostajan strategiaa on tarkoitus toteuttaa hallituilla yritysostoilla nykyisiin sijoituskohteisiin, mutta myös uusia mahdollisia sijoituskohteita kartoitetaan aktiivisesti. Myös irtaantumisten mahdollisuuksia arvioidaan osana sijoituskohteiden omistajastrategioita.

Eri sijoituskohteiden kysyntätilanteen arvioidaan kehittyvän lyhyellä aikavälillä seuraavasti:

Selogin, Helakeskuksen, CoreHW:n, KL-Varaosien, Carrotin ja Oscar Softwaren kysyntätilanne säilyy hyvänä ja Heatmastersin kysyntätilanne paranee hyvälle tasolle tulevien merkittävien huoltoseisokkien vuoksi (aiemmin tyydyttävä).

Granon ja Hyggan kysyntätilanne säilyy tyydyttävänä

Tiedotustilaisuus

Panostaja järjestää tiedotustilaisuuden analyytikoille, sijoittajille ja lehdistölle 6.6.2019 klo 11.30-12.30 hotelli Scandic Simonkenttä, kokoustila Espa, Simonkatu 9, Helsinki.

Puolivuosikatsaus ja esitykset sekä muuta sijoittajatietoa on saatavissa osoitteessa www.panostaja.fi/sijoittajille.

Panostaja Oyj

Hallitus

Lisätietoja antaa toimitusjohtaja Tapio Tommila, 040 527 6311

Panostaja Oyj

Tapio Tommila
toimitusjohtaja

Liite

Panostaja Oyj Porssitiedote 6.6.2019 puolivuosikatsaus Q2

Kojamo Oyj: Kojamo Oyj siirtyy käyttämään sijoituskiinteistöjensä käyvän arvon määrittämisessä tuottoihin perustuvaa arvostusmenetelmää

Kojamo Oyj Pörssitiedote 6.6.2019 klo 9:30

Kojamo Oyj siirtyy käyttämään sijoituskiinteistöjensä käyvän arvon määrittämisessä tuottoihin perustuvaa arvostusmenetelmää

Kojamo Oyj on päättänyt siirtyä sijoituskiinteistöjensä käyvän arvon määrittämisessä ns. kauppa-arvo-menetelmästä tuottoihin perustuvaan arvostusmenetelmään 31.12.2019 alkaen. Muutoksessa on kyse kirjanpidollisen arvion muutoksesta ja muutoksen mahdollinen vaikutus kirjataan yhtiön kirjanpitoon siitä tilikaudesta lähtien, kun muutos tapahtuu. Muutosta ei sovelleta takautuvasti.

Kojamo Oyj arvostaa sijoituskiinteistönsä IAS 40 -standardin mukaan käypään arvoon. Tällä hetkellä suurin osa Kojamo Oyj:n sijoituskiinteistöistä on arvostettu käypään arvoon ns. kauppa-arvomenetelmää käyttäen. Yhtiön keskeiset kansainväliset vertailuyhtiöt kuitenkin käyttävät ns. tuottoarvomenetelmää. Kojamo Oyj:n siirtyminen käyttämään tuottoihin perustuvaa arvostusmenetelmää sijoituskiinteistöjensä arvonmäärityksessä mahdollistaa yhtiön paremman vertailtavuuden sen keskeisiin kansainvälisiin vertailuyhtiöihin.

Kojamo Oyj selvittää muutoksen mahdollisia vaikutuksia ja julkistaa tarvittaessa erikseen muutoksen mahdolliset vaikutukset yhtiön sijoituskiinteistöjen käypään arvoon sekä yhtiön tulokseen ja taloudelliseen asemaan.

Lisätietoja:

Erik Hjelt, talousjohtaja, Kojamo Oyj, erik.hjelt@kojamo.fi, puh. 020 508 3225

Jakelu:

Nasdaq Helsinki, keskeiset tiedotusvälineet

Kojamo on Suomen suurin yksityinen asuntosijoitusyhtiö ja vuokra-asumisen rohkea uudistaja. Tehtävämme on luoda parempaa kaupunkiasumista. Toimimme Suomen merkittävimmissä kasvukeskuksissa ja Lumo-brändimme tarjoaa vuokra-asumista sekä uudenlaisia palveluita kaupunkiasumiseen 50 vuoden kokemuksella. Kehitämme aktiivisesti sijoituskiinteistöjemme arvoa ja määrää rakennuttamalla uutta ja kehittämällä olemassa olevaa kiinteistökantaa. Haluamme olla asumisen edelläkävijä ja asiakkaan ykkösvalinta. Kojamon osake on listattu Nasdaq Helsinki Oy:n päälistalla. https://kojamo.fi/

Investors House Oyj: OVV:llä All-Time-High toukokuu sekä vuokrausmäärissä että kokonaispalveluissa

Investors House Oyj

Sijoittajauutinen

Julkaistavissa 6.6.2019 klo 9.00

INVESTORS HOUSE: OVV:LLÄ ALL-TIME-HIGH TOUKOKUU SEKÄ VUOKRAUSMÄÄRISSÄ ETTÄ KOKONAISPALVELUISSA

Toukokuu oli OVV-ketjussa ennätyksellinen; vuokrasopimuksissa oli kasvua 14 % edellisen vuoden toukokuuhun verrattuna. Sekä toukokuun vuokrausmäärät että kokonaispalvelusopimusten kanta olivat all-time-high -tasolla. Vahvimmat kasvuprosentit vuokrausmäärissä saavutettiin Turussa, Kuopiossa ja Oulussa. Vuokrasopimuksia tehtiin toukokuussa yhteensä 415 kpl ja toukokuun lopun kokonaispalvelusopimusten kanta oli 1938 kpl.

Varsinainen hitti on ollut OVV Kokonaispalvelu, jonka sopimuskanta lähestyy jo 2.000 asuntoa. Kokonaispalvelussa OVV hoitaa vuokranantajan puolesta paitsi vuokrauksen myös suhteet vuokralaiseen ja taloyhtiöön päin.

OVV -ketju on osa Investors Housen kiinteistövarallisuudenhoidon palvelua. Investors House palvelee kiinteistövarallisuudenhoidossa yritys- ja yksityisasiakkaita tarjoten heille kiinteistökauppoja, rahoitusjärjestelyjä, kiinteistöjohtamista, isännöintiä ja taloushallintoa sekä vuokravälistystä koskevia palveluja.

Investors House Kiinteistövarallisuudenhoito yhdessä Dividend Housen rahastojen kanssa muodostaa konsernin ’Palvelut’ -liiketoimintasegmentin.

’’ Investors Housen kiinteistövarallisuudenhoidossa palvelemme noin sataa yritysasiakasta ja noin 10.000 yksityisasiakasta. Toimimme valtakunnallisesti yhteensä noin 50 hengen voimin siten, että meitä on Investors Housella noin 10 henkilöä ja franchise -pohjalta toimivassa OVV-ketjussa noin 40 henkilöä. Toukokuun tulokset osaltaan kertovat toiminnan kasvusuunnasta’’, sanoo johtaja Marita Polvi-Lohikoski, joka vastaa Investors Housen kiinteistövarallisuudenhoidosta.

Helsinki 6.6.2019

Investors House

Lisätiedot: Johtaja Marita Polvi-Lohikoski, Investors House Oyj, puh. 044 231 8648

Investors House Oyj on Nasdaq Helsingin päälistalla noteerattu kiinteistöalan sijoitusyhtiö. Konserni luo omistaja-arvoa toimimalla kiinteistöliiketoiminnan koko arvoketjussa. Konsernilla on kaksi liiketoimintasegmentti: oman taseen sijoitukset eli ’’Kiinteistöt’ sekä muille sijoittajille tarjottavat ’’Palvelut’’

OVV -ketju on osa Investors House Kiinteistövarallisuudenhoito -toimintaa ja Investors House-konsernia. OVV toimii vuokravälityksessä ja vuokra-asuntojen hoidossa valtakunnallisesti ja yrittäjävetoisesti yhteensä 13 paikkakunnalla.

facebook twitter