Etusivu » Lassila & Tikanoja Oyj:n uuden toimialajaon mukaiset vertailukelpoiset tiedot tilikaudelta 2018

Lassila & Tikanoja Oyj:n uuden toimialajaon mukaiset vertailukelpoiset tiedot tilikaudelta 2018

Lassila & Tikanoja Oyj
Pörssitiedote
25.4.2019 klo 9.20

Lassila & Tikanoja Oyj:n uuden toimialajaon mukaiset vertailukelpoiset tiedot tilikaudelta 2018

Lassila & Tikanoja Oyj ilmoitti 26.2.2019 selkeyttävänsä segmenttirakennettaan 1.1.2019 alkaen. Uudessa rakenteessa Lassila & Tikanojalla on neljä raportointisegmenttiä – Ympäristöpalvelut, Teollisuuspalvelut, Kiinteistöpalvelut Suomi ja Kiinteistöpalvelut Ruotsi. Muutoksen avulla pyritään hyödyntämään paremmin materiaalivirtoihin perustuvien liiketoimintojen keskinäiset synergiat sekä kiinteistöihin liittyvien liiketoimintojen keskinäiset synergiat ja kasvumahdollisuudet maakohtaisesti.

Kiinteistöpalvelut Suomi koostuu aiemmasta Kiinteistöpalvelut-segmentistä lisättynä Suomen kiinteistöteknisillä palveluilla. Kiinteistöpalvelut Ruotsiin puolestaan yhdistetään Ruotsin kiinteistötekniikkaliiketoiminta ja Ruotsin siivousliiketoiminta. Uusiutuvat Energialähteet yhdistetään Ympäristöpalvelut-segmenttiin.

Vuoden 2019 ensimmäisen neljänneksen osavuosikatsaus laaditaan uuden raportointirakenteen mukaisesti.

Segmenttimuutoksen johdosta Lassila & Tikanoja julkaisee vertailukelpoiset tiedot tilikaudelta 2018. Alla olevissa taulukoissa on esitetty vuoden 2018 neljännesvuosittain raportoidut konserniluvut jaoteltuna uuden segmenttirakenteen mukaisesti. Osavuosikatsaukset ovat tilintarkastamattomia.

SEGMENTTITIEDOT 2018

MEUR1-12/20181-9/20181-6/20181-3/2018
Liikevaihto
Ympäristöpalvelut309,4229,1154,477,0
Teollisuuspalvelut96,571,345,419,2
Kiinteistöpalvelut Suomi269,6203,2137,368,6
Kiinteistöpalvelut Ruotsi134,097,465,733,3
Toimialojen välinen liikevaihto-7,3-5,2-3,4-1,6
L&T yhteensä802,2595,7399,4196,5
Oikaistu liikevoitto
Ympäristöpalvelut32,123,712,94,6
Teollisuuspalvelut10,17,53,70,4
Kiinteistöpalvelut Suomi5,45,40,9-0,5
Kiinteistöpalvelut Ruotsi6,34,22,41,3
Konsernihallinto ja muut-3,5-2,6-2,1-1,3
L&T yhteensä50,538,117,84,5
Liikevoitto
Ympäristöpalvelut31,623,312,64,5
Teollisuuspalvelut10,07,43,70,4
Kiinteistöpalvelut Suomi5,25,20,8-0,6
Kiinteistöpalvelut Ruotsi4,22,61,40,7
Konsernihallinto ja muut-3,5-2,6-2,1-1,3
L&T yhteensä47,635,916,43,7
Oikaistu liikevoittoprosentti
Ympäristöpalvelut10,410,38,36,0
Teollisuuspalvelut10,510,58,22,3
Kiinteistöpalvelut Suomi2,02,60,7-0,7
Kiinteistöpalvelut Ruotsi4,74,33,73,9
L&T yhteensä6,36,44,52,3
Liikevoittoprosentti
Ympäristöpalvelut10,210,28,25,8
Teollisuuspalvelut10,410,48,12,2
Kiinteistöpalvelut Suomi1,92,60,6-0,8
Kiinteistöpalvelut Ruotsi3,12,72,12,2
L&T yhteensä5,96,04,11,9
MUUT SEGMENTTITIEDOT
MEUR12/20189/20186/20183/2018
Varat
Ympäristöpalvelut237,6237,3238,4241,3
Teollisuuspalvelut72,876,074,871,2
Kiinteistöpalvelut Suomi94,396,098,599,5
Kiinteistöpalvelut Ruotsi96,492,791,892,5
Konsernihallinto ja muut0,60,50,61,4
Kohdistamattomat varat61,840,045,647,0
L&T yhteensä563,5542,5549,7552,9
Velat
Ympäristöpalvelut67,665,464,865,4
Teollisuuspalvelut29,928,629,726,3
Kiinteistöpalvelut Suomi48,546,850,249,3
Kiinteistöpalvelut Ruotsi17,716,016,816,0
Konsernihallinto ja muut4,73,94,08,2
Kohdistamattomat velat182,8178,1195,9207,1
L&T yhteensä351,1338,8361,4372,4
MEUR1-12/20181-9/20181-6/20181-3/2018
Investoinnit
Ympäristöpalvelut20,712,59,05,3
Teollisuuspalvelut8,44,63,11,2
Kiinteistöpalvelut Suomi7,63,82,71,6
Kiinteistöpalvelut Ruotsi1,10,70,60,2
Konsernihallinto ja muut0,00,00,0-0,1
L&T yhteensä37,821,615,48,2
Poistot
Ympäristöpalvelut20,415,310,35,1
Teollisuuspalvelut7,55,53,71,8
Kiinteistöpalvelut Suomi12,09,06,03,0
Kiinteistöpalvelut Ruotsi2,61,91,30,7
Konsernihallinto ja muut0,00,00,00,0
L&T yhteensä42,531,821,210,6
Myyntituottojen jakauma
Ajan kuluessa tuloutettavat palvelutYhtenä ajanhetkenä tuloutettavat tuotteetVuokrat
1-12/2018, MEURPitkäkestoiset palvelusopimuksetErikseen tilattavat palvelutProjekti-liiketoimintaLaite- ja materiaalimyyntiVuokratuototLiikevaihto yhteensä
Ympäristöpalvelut209.098.52.0309.4
Teollisuuspalvelut44.541.55.45.196.5
Kiinteistöpalvelut Suomi203.731.934.0269.6
Kiinteistöpalvelut Ruotsi58.769.26.1134.0
Yhteensä515.9142.645.5103.62.0809.5
Toimialojen välinen-7.3
Ulkoinen liikevaihto yhteensä802.2
Ajan kuluessa tuloutettavat palvelutYhtenä ajanhetkenä tuloutettavat tuotteetVuokrat
1-9/2018, MEURPitkäkestoiset palvelusopimuksetErikseen tilattavat palvelutProjekti-liiketoimintaLaite- ja materiaalimyyntiVuokratuototLiikevaihto yhteensä
Ympäristöpalvelut153.774.11.3229.1
Teollisuuspalvelut33.830.83.23.571.3
Kiinteistöpalvelut Suomi127.946.428.9203.2
Kiinteistöpalvelut Ruotsi43.849.93.797.4
Yhteensä358.5127.135.877.62.0601.0
Toimialojen välinen-5.2
Ulkoinen liikevaihto yhteensä595.7
Ajan kuluessa tuloutettavat palvelutYhtenä ajanhetkenä tuloutettavat tuotteetVuokrat
1-6/2018, MEURPitkäkestoiset palvelusopimuksetErikseen tilattavat palvelutProjekti-liiketoimintaLaite- ja materiaalimyyntiVuokratuototLiikevaihto yhteensä
Ympäristöpalvelut100.553.00.9154.4
Teollisuuspalvelut20.620.42.22.245.4
Kiinteistöpalvelut Suomi104.415.717.2137.3
Kiinteistöpalvelut Ruotsi29.434.22.165.7
Yhteensä262.858.224.755.22.0402.8
Toimialojen välinen-3.4
Ulkoinen liikevaihto yhteensä399.4
Ajan kuluessa tuloutettavat palvelutYhtenä ajanhetkenä tuloutettavat tuotteetVuokrat
1-3/2018, MEURPitkäkestoiset palvelusopimuksetErikseen tilattavat palvelutProjekti-liiketoimintaLaite- ja materiaalimyyntiVuokratuototLiikevaihto yhteensä
Ympäristöpalvelut47.728.90.377.0
Teollisuuspalvelut9.38.50.31.119.2
Kiinteistöpalvelut Suomi52.96.69.168.6
Kiinteistöpalvelut Ruotsi14.717.51.133.3
Yhteensä113.736.815.630.02.0198.0
Toimialojen välinen-1.6
Ulkoinen liikevaihto yhteensä196.5

LASSILA & TIKANOJA OYJ

Eero Hautaniemi
Toimitusjohtaja

Lisätietoja:

toimitusjohtaja Eero Hautaniemi, puh. 010 636 2810
vt. talousjohtaja Juha Jaatinen, puh. 050 487 3020

Lassila & Tikanoja on palveluyritys, joka toteuttaa kiertotaloutta käytännössä. Yhteistyössä asiakkaidemme kanssa pidämme materiaalit ja kiinteistöt mahdollisimman pitkään tuottavassa käytössä sekä tehostamme raaka-aineiden ja energian käyttöä. Autamme asiakkaitamme säilyttämään kiinteistöjen ja materiaalien arvon sekä säästämään ympäristöä. Teemme tämän tarjoamalla vastuullisia ja kestäviä palveluratkaisuja, jotka helpottavat asiakkaidemme arkea. L&T toimii Suomessa, Ruotsissa ja Venäjällä. Yhtiön liikevaihto vuonna 2018 oli 802,2 miljoonaa euroa ja yhtiö työllistää 8 600 henkilöä. L&T on listattu Nasdaq Helsingissä.

Jakelu:
Nasdaq Helsinki
Keskeiset tiedotusvälineet
www.lt.fi

Jätä kommentti

facebook twitter